Все більше громадян розчаровані в антикорупційних потугах влади змінити застаріли форми управлінської діяльності та надання послуг. Вони бажають притягнення до відповідальності знахабнілих корупціонерів, розчаровані неефективністю діяльності правоохоронної системи. Відмовитись від радикальних форм наведення порядку на місцях, знати правові форми протидії корупції – цей шлях для наведення ладу у діяльності державних і приватних структур більш прагматичний і ефективний вважає
Директор Центру антикорупційних досліджень Всеукраїнської громадської організації«Правозахисна організація «Спільна Мета» Ігор Печенкін
С. Закутайло Пане Ігоре, Ви впроваджуєте проект: «Ефективна протидія корупції - Спільна Мета громадських ініцатив у взаємодії з органами влади та кримінальної юстиції», розкажіть яка мета і суть проекту, він навіщо потрібен?
І.Печенкін Даний проект реалізується протягом 2014-2015 років за підтримки посольства Сполучених Штатів Америки та був розроблений з метою привернути увагу суспільства у необхідність зміни відношення громадян до активної участі у протидії корупції. Протестні сили учасників Майданів, які пройшли у більшості регіонах України необхідно скеровувати в прогресивний бік навчання новим вимогам антикорупційного законодавства, вироблення механізмів взаємодії з органами кримінальної юстиції у питаннях протидії корупції, розробки інструментів проведення в рамках закону власних громадських антикорупційних ініціатив, впровадження механізмів повернення активів, здобутих протиправним корупційним шляхом. Одним з головних мотивів розробки і впровадження даного проекту стало збільшення після лютневих подій випадків відвертих пограбувань, насильства вмотивованого перерозподілом майна корупціонерів та відвертих погромів.
Революція Гідності вивела людей на Майдани, який став формою протесту узурпації влади олігархами, безправ’я чиновництва, поборів та кумівства, придушення малого та середнього бізнесу, бездіяльності влади і небажання вирішувати соціальні проблеми людей, загалом зубожіння більшості населення країни. На фоні процвітання окремих сімей народ став заручником влади та безмовним виконавцем чужої волі. Тому, світлі ідеї «майданівців», за які багато хто з них віддав життя у подальшому були використані у негідних справах «віджиму» і насильницької люстрації.
Вважаю, що такі дії в кінцевому результаті призведуть до ще більшої ескалації насильства в суспільстві, подальшої повної анархії і безладу, що знесилить країну та буде тільки на руку її ворогам.
Метою проекту є повернення українцям бажання навчитися відстоювати свою правоту у правовий спосіб, навчанню механізмам фіксації вчинення корупційних правопорушень та контролю громадськості за невідворотністю покарання корупціонера спеціальними суб’єктами протидії корупції, судом, органами пенітенціарної системи.
Суть полягає в розробці методик та програм, в яких будуть міститися конкретні механізми та посилання на нормативно правові акти, а також підготовку і проведення тренінгів громадських активістів застосування власних громадських антикорупційних ініціатив.
Користь від такого проекту полягає в навчанні людей читати нормативи і правильно вимагати їх виконання у правовий спосіб. Необхідно використовувати сили державного апарату, який сам у більшості забюрократизований, однак ефективний.
При потуранні діям корупціонерів громадянами шляхом або бездіяльності або незнання як діяти і чому саме я, боязні помсти й таке інше. Ментальність з приводу: «моя хата з краю»; «мені що більше за всіх потрібно»; чи: «він все рівно відкупиться бо ж вся влада продажна» - не сприймається. Все це балачки.
Необхідно зрозуміти – народжується нова українська нація. Біди та нещастя сьогодення нас об’єднали. Корупція та свавілля – дістала всіх, тому діяти необхідно професійно й без зайвих емоційних перебільшень.
С. Закутайло ? В яких регіонах будуть проходити тренінги (де і коли) і хто братиме участь в них?
Ігор Печенкін
Проведення тренінгів передбачено у восьми областях України, а саме: Київський, Одеській, Чернівецькій, Закарпатській, Львівській, Вінницькій, Житомирській, Чернігівській.
Графік проведення тренінгів наступний:
12 вересня 2014 року в м.Києві
30 вересня 2014 року в м.Одесі;
17 жовтня 2014 року в м.Чернівці;
14 листопада 2014 року в м.Ужгород;
5 грудня 2014 року в м.Львові;
16 січня 2015 року в м.Вінниці;
6 лютого 2015 року в м.Житомирі;
Брати участь у проведенні навчань будуть громадські активісти громадських організацій, які метою своєї діяльності обрали протидію корупції та налагодженню діалогу з цих питань з органами влади та кримінальної юстиції.
Окремо будуть запрошуватися представники органів влади та спеціально уповноважених органів протидії корупції.
Умови участі в програмі по навчанню громадських активістів, зразок анкети громадського активіста знаходяться за електронною адресою організації: www.commongoal.org.ua. За вирішенням процедурних питань надсилайте листи на електронну скриньку proky@ukr.net
С.Закутайло Яке бачення щодо зацікавленості суспільства в даних ініціативах, інтереси Вашої організації організовувати даний проект і який результат організація очікує від нього?
Рівень зацікавленості суспільства в реалізації подібних проектів перезрів, тому багато людей вдається до відкритої конфронтації і насильницької люстрації. Тому потреба в проведенні роз’яснень, правової допомоги переоцінити неможна. ВГО «Правозахисна організація «Спільна Мета» займається подібними ініціативами протягом останніх шести років. Отже, є досвід, бачення перспективи розвитку громадянського суспільства. Прагматичне бачення заміни корупційних схем, використання управлінських послуг, посередництва від використання влади – нормальною діяльністю державного механізму та реального і конкретного впливу громадськості за цим.
Результати очікуються наступні. У короткостроковій перспективі, після проведення тренінгів до травня 2015 року передбачається створення кола громадських активістів та громадських організацій, які поширять подібні практики на більшу аудиторію в своїх регіонах.
У довгостроковій перспективі планується розробка курсу подібних тренінгів, які будуть запропоновані іншим громадським організаціям.
Планується подальше запровадження у профільних навчальних закладах органів державної влади і управління, а також спеціально уповноважених органів протидії корупції обов’язкових навчальних курсів взаємодії із громадськістю під час профільної діяльності.
Запланувати обмін досвідом взаємодії з громадськістю представництв правоохоронної системи інших держав, у тому числі пострадянського простору, зокрема: Молдова, Казахстан, Грузія, Вірменія.
4) Це разовий проект або є комплекс напрацювань для поступового здійснення?
Сергій Закутайло.
Ми зробимо все для того, щоб цей проект був комплексний, постійно діючий та вдосконалений. Адже ми всі зацікавлені в сильній, квітучій, прогресивній Україні.
З повагою Ваш
Ігор Печенкін