19 січня 2019 року в місті Ізюм, що на Харківщині в редакції місцевої газети «Обрії Ізюмщини» відмічали 100-річчя видання. І хто б міг тоді подумати, що через три роки приміщення редакції, як і саме місто будуть майже знищені російськими загарбниками, які 24.02.2022 року вторгнуться в Україну.
Наприкінці вересня, після блискавичного контрнаступу Збройних Сил України і звільнення майже всієї Харківщини, ми відвідали м. Ізюм і поспілкувались з місцевими мешканцями. Звичайно не могли не відвідати і редакцію відомого в тих краях видання де зустрілися з випускаючим редактором газети «Обрії Ізюмщини» Миколою Івановичем Калюжним, який весь час окупації залишався у рідному місті.
Микола Іванович провів екскурсію по пошкодженому обстрілами старовинному будинку редакції та розграбованим кабінетам, а також розповів про нелегкий період російської окупації.
Отже, на початку березня російські війська зайшли в Ізюм. На вулицях міста з’явились танки та бронетранспортери загарбників. Розпочалися репресії щодо місцевих жителів.
Микола Іванович запам’ятав точну дату - 27 березня, коли рашисти прийшли до будинку редакції і зняли український прапор, а також зрізали з брами герб України. Через декілька днів йому вдалося потрапити до приміщення, зібрати залишки майна, яке залишилось після пограбування окупантами, та зачинити в гаражі на подвір’ї.
Але на початку квітня у рашистів пройшла ротація і до редакції увірвався інший підрозділ, солдатами якого було дограбовано та знищено те, що залишилось. Були зірвані всі замки в будинку, зламаний гараж, вскриті всі сейфи. Зі стін в кабінетах навіть позривали батареї опалення.
Вже характерним для рашистів стало те, що вони руйнували та розграбовували приміщення в яких самі ж і жили в період окупації.
Окрім того, що російські солдати зайняли редакцію для особового складу, вони ще й влаштували там склад для боєприпасів і затягнули на подвір’я зенітну установку.
Тут варто зазначити, що будинок редакції газети «Обрії Ізюмщини» розташований впритул до приватних будинків, а навпроти, через дорогу знаходиться церква УПЦ. Як розповів Микола Калюжний він, разом з місцевими мешканцями, а також через священника отця Матвія зверталися та скаржилися щодо неприпустимості розміщення складу боєприпасів та військової техніки поблизу житлових будинків та церковної установи. Згодом, після багатьох звернень рашисти таки перенесли склад та прибрали військову техніку з подвір’я.
Згодом і загарбники залишили будівлю, а натомість там з’явилась заступник голови адміністрації Любов Ткачова, яка намагалася відновити діяльність редакції але не «Обріїв Ізюмщини», а проросійської газети «Изюмский Телеграф».
В приміщенні організували прибирання та почали набирати штат працівників для колабораційного видання але не судилося…
На початку вересня 2022 року місто Ізюм було звільнено українськими військовими. Наприкінці нашої розмови з Миколою Івановичем Калюжним він сказав, що коли побачив хлопців з ЗСУ на очах виступили сльози радості.
Наразі місто потихеньку повертається до мирного життя але масштаби руйнувань, які ми зафіксували за поїздку, катастрофічні. Також зі слів редактора найстарішого видання Ізюмщини поки немає розуміння, як налагоджувати діяльність редакції, адже і там наслідки «руського міра» доведеться прибирати ще довго.
Відео з приміщення редакції газети "Обрії Ізюмщини" (автор Ольга Сошенко):
На фото нижче, як виглядає наразі редакція, після окупації російськими загарбниками:
А також яким ми побачили місто Ізюм наприкінці вересня 2022 року.
Зазначимо, що в місті відсутні комунальні послуги - електроенергія, газ, водопостачання. Багато будинків зруйновано. Мешканці готують їжу на вогнищах, їжу привозять волонтери та надається гуманітарна допомога.