Уряд готує постанову «Про утворення міжвідомчої робочої групи з вивчення проблемних питань, пов’язаних з діяльністю Національного агентства з питань запобігання корупції» та затвердження його складу і Положення про цю Міжвідомчу робочу групу. Про це пише у своєму пості на Фейсбук Голова правозахисної громадської організації «Спільна Мета» Ігор Печенкін, який і оприлюднив проекти урядових документів.
«Даний проект постанови, в разі її прийняття, суттєво порушуватиме вимоги закону, дасть можливість суб’єктивно впливати на роботу Агентства, ставитиме під сумнів законність і обґрунтованість прийняття рішень, а також створить перешкоди у прозорості його діяльності» - вважає правозахисник.
На його думку, це чергова спроба створення додаткових «карманих» інструментів подальшого впливу на антикорупційні органи в залежності від політичної кон'юнктури, яка ставить під загрозу демократичного функціонування більшості здобутків суспільства і перетворень в країні з часів Перемоги Майдану 2014.
«По-перше, Міжвідомча група створюється з числа виключно державних органів та фактично підконтрольна КМУ. Зовні виглядає, що вона має бути тимчасовим, консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів України (звісно ж колегіального органу). Але по факту «з диктаторськими повноваженнями» щодо НАЗК.
По-друге, Міжвідомча група створюється начебто за доброї мети вивчення проблемних питань, підказати, порадити, допомогти, подивитися документи, поспілкуватися з персоналом НАЗК, поцікавитися роботою реєстрів – все це є в проекті Постанови. А у разі виявлення за результатами проведеного моніторингу "недоліків" Міжвідомча група надає пропозиції щодо їх усунення Кабінету Міністрів. Але жодним нормативно-правовим актом не передбачене подібне втручання Кабінету Міністрів України в роботу НАЗК!
По-третє, основні завдання та повноваження (пункти 4,6) відверто лякають. Це доступ до всіх інформаційних банків даних (звісна ж річ з обмеженнями відповідно до ЗУ «Про державну таємницю» - але чи є такий доступ у осіб цієї групи та які підстави та порядок забезпечення такої роботи). В результаті усі вони матимуть доступ до всієї інформації та документів НАЗК, мабуть і про самих себе, а то й отримуватимуть (не відомо на підставі чого і в якій спосіб) пояснення від посадових осіб Агентства. А це порушення закону і перевищення повноважень» - зазначає він у своєму дописі.